Umět uklidnit nervózního koně je důležitá dovednost, kterou byste jako jezdci měli mít. Tato schopnost totiž může předejít vážným situacím.

Stejně jako jsou nervózní lidé, jsou nervózní i koně. Každý kůň má jinou míru vzrušivosti. To, čeho si kůň „kliďas“ ani nevšimne, pro druhého může v jeho mysli znamenat bezprostřední ohrožení života. A to si zaslouží adekvátní jednání! A co může nervózního koně poděsit? Doslova cokoliv. Může to být třeba jen traktor zaparkovaný jinde než obvykle nebo právě přivezená a na dvoře složená hromada pilin. Máte-li dočinění s takovým „poděsem“, zkuste ho uklidnit. Máme pro vás pár tipů, jak na to.
Zachovejte klid
I když jsou situace, kdy se to snáze řekne než udělá – snažte se zachovat klid. Svým klidem řeknete koni, že máte situaci pod kontrolou, že se nic neděje a není potřeba se bát. Jakmile začnete panikařit a situaci intenzivně řešit i vy, je jasné, že to přenesete i na koně. Když jste v sedle, zachovejte si nad koněm kontrolu, pro případ úskoku či úprku, ale zkuste mít otěž jen lehce napjatou, bez tahání, a co nejvíce uvolněný a jistý sed. Pokud jste na zemi, je bezpečnější nechat si koně trochu od těla, než intenzivně zkracovat vodítko a tahat za něj. A v klidu pokračovat v chůzi.
Mluvte a mluvte
Váš hlas může nervózního koně uklidnit. Ale mluvení má ještě jednu nepopiratelnou výhodu – donutí vás dýchat. A možná hlubší a pravidelnější dech povede k tomu, že se, byť jen trochu, více uvolníte. Pokud jste v sedle, zatímco váš kůň je nervózní, je důležité, abyste se co nejvíce uvolnili, v sedle se doslova roztekli. Ono sezení na špičkách sedacích kostí koně znervózňuje samo o sobě. Když na koně mluvíte, dělejte to tichým, jemným a uklidňujícím tónem. A co máte říkat? Na tom až tak nezáleží – můžete mu vyprávět, co jste celý den dělali, básničku nebo ho slovy chlácholte. Důležitý je tón.
Pohybujte se pomalu
Pokud jste na zemi a kůň začne být nervózní, může se zdát být rozumné snažit se co nejrychleji dostat ke koni, pokusit se ho chytit za ohlávku, abyste ho přidrželi a byli mu oporou. Ale opak je pravdou. Rychlý pohyb může vypjaté situace ještě zhoršit a může způsobit přehnanou reakci koně. Stejně tak napínání vodítka a tahání za něj, i to může zvýšit napětí koně. Místo toho se nadechněte a soustřeďte se na klidný pohyb. Snažte se uvolnit ruce a ramena, možná mírně skloňte hlavu, působte uvolněně a relaxovaně – koně jsou mistři v pozorování. Váš klid a uvolnění přejde do koně. Vždy, když se chcete přiblížit k nervóznímu koni, myslete na svoje vlastní bezpečí.
Požádejte koně, aby sklonil hlavu
Požádáte-li koně, aby sklonil hlavu, když je nervózní, pomůže to částečně zmírnit jeho stres. Zároveň to znovu nasměruje jeho pozornost směrem k vám. Je důležité, abyste koně naučili pokyn ke sklonění hlavy předem a abyste tento pokyn pravidelně trénovali, aby na něj kůň reagoval, i když je nervózní. Zkuste pamlsek, pohlazení na prsou nebo dotek dlaní horního a dolního pysku. Stejně tak se to dá naučit i ze sedla, například požádáním na ustoupení od holeně k jedné straně.
Nechte koně, aby si problém, který ho děsí, prohlédl
Pokud se kůň bojí konkrétní věci, například deštníku, palety nebo složené plachty, a nacházíte se v bezpečném prostředí, nechte ho, aby si předmět sám svým tempem prohlédl. Kůň se ujistí, že ho tenhle strašák „nesežere“. Když zjistí, že se jedná o neškodný předmět, můžete se znovu pustit do práce, kterou jste dělali, než se tento strašák objevil. Většina koní, po tom, co si strašáka prohlédne a zařadí do kategorie „neškodný“, se ho už nebude bát. Nebo alespoň ne tak intenzivně. I když samozřejmě existují výjimky – kdo takového koně má, tak ví, o čem mluvíme. 🙂
Dýchejte zhluboka
Nezapomínejte na to, že i když je váš kůň napjatý, musíte dýchat. Jezdci často zadržují dech, když jsou koně nervózní. Nedýchají, ztuhnou a tím jen přenášejí napětí na koně. Místo toho se snažte dýchat a fyzicky uvolnit své tělo.
Nedělejte z „bubáka“ velkou věc
Pokud pokaždé, když kůň znervózní, děláte z problému velkou věc, učíte koně se bát! Tím, že svými přehnanými reakcemi ospravedlňujete a vlastně i podporujete jeho nervozitu a napětí, postupně učíte být koně bázlivějším a bázlivějším. Zkuste napjatou chvilku nechat odeznít bez vaší reakce. Vzkaz pro koně bude, že se není čeho bát. A to chceme!
Krmné doplňky ke zklidnění
Na trhu je celá řada krmných doplňků určených ke zklidnění nervózních koní. Ať už jsou to doplňky na bázi hořčíku, nebo různých bylin. A někdy mohou velmi senzitivním koním opravdu pomoci. Nebojte se je zkusit. Může chvíli trvat, než najdete ten, který zabere právě vám, každý kůň reaguje na něco jiného. Ale když objevíte něco, co aspoň trochu pomůže, uleví se nejen koni, ale možná i vám.
Trénujte, trénujte a zase trénujte
Žádný bubák, kterého koni budete cíleně ukazovat, aby se „otrkal“, není ztráta času! Ať už budete do práce zařazovat chození přes plachtu, otevírání deštníku, procházení úzkými prostory, nebo cílené chození kolem plotu s urputně štěkajícím psem – všechna tahle práce na okoukání koně a snížení jeho vnímavosti na různé podněty se vám mnohonásobně vrátí.
Foto: archiv společnosti Equiservis, spol. s r.o.